Disco Polo, muzyka disco poloDisco Polo, muzyka disco polo
Disco Polo, muzyka disco poloDisco Polo, muzyka disco poloDisco Polo, muzyka disco polorolnicy kontaktreklama rolnictwoDisco Polo, muzyka disco poloportal rolniczyDisco Polo, muzyka disco polo


Strona główna arrow Uprawa roślin arrow Rynek miodu arrow Ceny gęsi

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Menu serwisu
Strona główna
Aktualności rolnicze
Ekologia
Energetyka
Hodowla zwierząt
Imprezy rolnicze
Informacje ogólne
Informatyka
Leśnictwo
Maszyny rolnicze
Polityka
Pomoc publiczna
Produkcja rolnicza
Rybołówstwo
Unia Europejska
Uprawa roślin
Ziemia rolna
Weterynaria
Zdrowie
 


Ceny gęsi
sobota, 23 grudzień 2006
ImagePolskie gęsi już tradycyjnie goszczą na niemieckich stołach w dniu Św. Marcina i na Boże Narodzenie. Niewielka część odbiorców zamawia gęsi świeże i te trafiają do nich tuż przed świętami. Ale zapasy mrożonych gromadzone były przez cały czwarty kwartał.
 
Ten sezon można uznać za udany – komentuje Krzysztof Terlikowski – z Krajowej Rady Drobiarstwa. Po raz pierwszy ceny sprzedaży udało się ustalić już na początku sezonu. Zagraniczni kontrahenci za kilogram tuszek płacili polskim zakładom od 2 i pół do 2 euro 70 eurocentów.

Hodowców trudno było namówić, ale udało się i chyba nie żałują.

U naszej konkurencji, czyli na Węgrzech, gęsi było mniej. Sprzedano cały towar, a ceny skupu były przyzwoite. Szczególnie że gdy w marcu rozpoczynały się wstawienia, pasze były znacznie tańsze niż teraz.

Gorzej może być za kilka miesięcy gdy ruszą przyszłoroczne wstawienia bo sądząc po niedoborach owsa, pasze będą bardzo drogie.

1. gęsi zł/kg

ceny skupu
2004 5,30
2005 4,70
2006 5,00 – 5,60

Za gęsi hodowcy dostawali od 5 do 5 złotych 60 groszy za kilogram. Najwięcej ci, którzy zdecydowali się na wstawienia wcześniej, bo wtedy koszty produkcji są większe.

2. gęsi

produkcja
żywiec 30 tys. ton
eksport tuszek 9 tys. ton
elementów 7 tys. ton

Co roku produkujemy około 30 tysięcy ton gęsi. 90 % produkcji trafia na eksport, głownie do Niemiec. Wysyłam tam około 9 tysięcy ton tuszek i blisko 7 tysięcy ton elementów.

(Agnieszka Niemcewicz/Agrobiznes, Telewizja Polska Informacje Rolnicze)
 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy